Više nema nikakve sumnje: crnogorska vlast je dozvolila narkobosu Darku Šariću da napusti Crnu Goru upravo na dan kada je Srbija za njim raspisala Interpolovu potjernicu
Početak 2010. godine u Crnoj Gori su obilježile - poplave. Zbog izlivanja rijeke Bojane i Skadarskog jezera, pod vodom je bilo 12 hiljada hektara i 500 kuća. U svoje domove mnogi stanovnici poplavljenih područja stizali su jedino čamcima. Najvažnije je svakako da je izbjegnuta tragedija, jer niko nije stradao
Crna Gora nema još nijedan kilometar autoputa, a bez obzira na pompezne najave, malo je izgleda da će se ga uskoro dobiti. Evropske finansijske institucije ne žele da podrže taj skupi i nerentabilni projekat
Pao je 'šengenski zid'. Osvojena je prva evropska sloboda - sloboda kretanja, kažu crnogorski zvaničnici, političari i građani koji ističu da je 30. novembar bio veliki dan za Crnu Goru. Istovremeno se navodi da je to snažna poruka Brisela državama na jugoistoku Evrope da se spreme za brzi ulazak u Evropsku uniju.
Kupovina 44 odsto akcija "Elektroprivrede Crne Gore" (EPCG) od strane italijanske kompanije "A2A" još dugo će ostati obavijena velom tajne. Poslanici opozicije oštro su kritikovali Vladu u Podgorici zbog načina i procedure na koji je obavljen ovaj posao
Zemlje na Balkanu i južnom Kavkazu su na dobrom putu da ispune evropske standarde i principe decentralizacije vlasti i jačanja organa lokalne samouprave. Ali, taj proces nije nimalo lak i jednostavan i u tome je potrebna volja centralnih vlasti i pritisak evropskih institucija, civilnog sektora i građana
Od 1. januara crnogorski državljani će bez viza putovati u zemlje šengenskog ugovora, a godišnji "Izvještaj o napretku", koji je sačinila Evropska Komisija, je relativno povoljan. No, pritisak sa Zapada na vladu premijera Mila Đukanovića se povećava.
Nakon 42 dana protesta gimnazijalci na Cetinju uspjeli su da natjeraju Vladu premijera Mila Đukanovića da ispuni sve njihove zahtjeve. To je u posljednjih 20 godina praktično bila jedina veća uspjela akcija nemirenja sa odlukama režima.
Nakon što je kompanija "A2A" iz Milana kupila trećinu akcija crnogorske "Elektroprivrede" Italija je na velika vrata ušla u Crnu Goru. Investicije koje se najavljuju iz te susjedne zemlje govore da ona namjerava da Crnu Goru napravi svojom bazom na Balkanu, odnosno da će Italijani po investicijama preteći do sada neprikosnovene Ruse.
Gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša i njegov sin Miljan fizički su početkom avgusta u centru glavnog grada Crne Gore napali zamjenika glavnog urednika dnevnika Vijesti" i fotoreportera tog lista samo zato što su pokušali da fotografišu nepropisno parkirano vozilo podgoričkog gradonačelnika. Skandal u Podgorici pobudio je pažnju medija u Evropi za Crnu Goru
Slabašna crnogorska administracija obavljaće do kraja ove godine posao svog života. U naredna tri mjeseca ona će morati da pripremi iscrpne odgovore na preko tri hiljade pitanja iz Upitnika Evropske Komisije koji je u Podgoricu 22. jula donio evropski komesar za proširenje Oli Ren.
Međunarodni tim eksperata koji je istraživao sastav dubokomorske faune u najdubljim dijelovima Južnojadranske kotline naišao je na zaprepašćujuću onečišćenost tog dijela Jadrana
Crnogorci sve češće kupuju u susjednim zemljama. Na pijacama i samoposlugama u Skadru mogu se sve češće vidjeti građani Crne Gore. Ulcinjani, a posebno mještani prigraničnih sela, u centru sjeverne Albanije kupuju uglavnom životne namirnice, kozmetiku i tekstilnu robu.
Ukoliko predstojeća sezona bude znatno lošija nego lane, to bi moglo da na srednji rok odloži san o Crnoj Gori kao ekskluzivnoj destinaciji", ali i mogućnost da se od dobre zarade od turizma ova zemlja bar malo udalji iz prijeteće zone siromaštva.
Nakon raspisivanja tendera za valorizaciju uvale Valdanos, crnogorska Vlada je odlučila da na tender odu i Velika plaža, duga 13 kilometara, i Ada, ostrvo od pet hektara na ušću rijeke Bojane u more. Praktično čitav Ulcinj.
Nakon najava da će se u Albaniji, na obali Skadarskog jezera, u neposrednoj blizini granice sa Crnom Gorom, graditi atomska centrala, primjetni su uzdržanost eksperata i zvaničnika i bojazan kod ekologa. Ali, čini se da regionalna nuklearna groznica zahvata polako i Crnu Goru.
Crnogorski građani glasali su na nedjeljnim prijevremenim parlamentarnim izborima za izvjesnost. Samo se na taj način može objasniti činjenica da je Koalicija za evropsku Crnu Goru" (KECG), koju je predvodio premijer Milo Đukanović, osvojila 48 (ili šest mandata više nego ranije) od ukupno 81 mjesta u budućem sazivu crnogorskog Parlamenta.
Deset godina od intervencije Sjevernoatlantske alijanse protiv Savezne Republike Jugoslavije (Srbije i Crne Gore), Crna Gora je pred vratima te vojno-političke organizacije. 49 osoba koje su poginule u proljeće 1999. godine sjećaju se samo - njihovi ukućani.